Vrtoglava izoliranost trija

Umjetnička organizacija ON/A, Zagreb: Selfiemorphia, kor. Marin Lemić

  • Umjetnička organizacija ON/A, Zagreb: Selfiemorphia, kor. Marin Lemić

    Predremijera autorske predstave Marina Lemića, talentiranog umjetnika osebujnog izraza odigrala se u sklopu ovogodišnjeg Koreospektra, rezidencijalnog programa namijenjenog mladim koreografima. Nakon studija u Amsterdamu, Zadranin Lemić nekoliko je godina dobivao angažmane u njemačkim kazalištima te u domaćim okvirima njegova autorska prezentacija predstavlja još uvijek nedavno otkrivenu pojavu, dok je kao plesač prisutniji u brojnim suradnjama s drugim koreografima. Publici ZPC-a je poznat po uspješnom solo formatu Bi-polar B(e)ar/e i nagrađivanom koreografsko-izvođačkom radu u tandemu s Idom Jolić na serijalno razvijanom radu Transformeri. Ovom predstavom posvećuje se formi trija, za što nadahnuće pronalazi u psihologiji ličnosti i frojdovskom psihoanalitičkom modelu psihe kao kompleksne unutrašnje komunikacije.
    Umjetnička organizacija ON/A, Zagreb: Selfiemorphia, kor. Marin Lemić
    U suradnji s plesačicama Filipom Bavčević, Dorom Brkarić i Dorom Sarikaya nastoji prikazati raslojenu krhkost integriteta ili srasta triju dinamičkih komponenti, čitljivih kao odnos ida, ega i superega. Rezultat je predstava intenzivne unutrašnje fiksacije pogleda i tjeskobnog magnetizma, formalno razumljivih energetskih naznaka, no bez razrješenja. Ujedno, predstava uvelike oslonjena na audio-vizualne aspekte oblikovanja, odnosno uspjela rješenja scenografije i glazbe, zahvaljujući kojima je osigurana privučenost prizorom i uvučenost u njega.
    Umjetnička organizacija ON/A, Zagreb: Selfiemorphia, kor. Marin Lemić
    Vizualni krajolik osmislio je zadarski umjetnik Josip Kresović, po struci magistar psihologije, koji u jednostavnom i profinjenom isticanju racjepkanosti, fasetiranosti i nestalnosti refleksija, mizanscenu oblikuje kao eksperimentalnu foto bilješku. Kao foto-papir izbrazdan preljevima razvijača, čije apstraktne mrlje svjetlosti bilježe tek imaginarni potencijal budućih prizora ili odraza realiteta, iskazuje se sve ono što je potisnuto u formiranom svjetlopisu viđenih motiva, ciljajući na slijepe pjege osobne percepcije. I doprinos skladatelja elektronske glazbe Nikole Krgovića intenzivno sudjeluje u kreiranju atmosfere u kojoj aluzija na površinu vode uznemirenu kapljicama, zrcalno napetu ili uzburkanu snažnim basovima, kao važan motiv prati glavnu temu.
    Umjetnička organizacija ON/A, Zagreb: Selfiemorphia, kor. Marin Lemić
    Koroegrafija čiji je plesni vokabular suspregnut na eforte i improvizacijske potencijale plesačica samih da se međusobno osjećaju i prenose potencijale akcija koje ih vode u pokret, vrlo je zatvorenog, intimističkog karaktera, gotovo neprozirne materijalnosti. Dramaturška osnova je organski granulirana; po ulasku u dvoranu zatječemo plesačice raštrkane na tri strane uza zidove poput ležećih fetusa ili tjelesnih čvorova koji se postupno valjaju prema središtu scene gdje iz tog susreta i ljepljivih veza zagrljaja, njihova tijela rastu u trostruko deblo. Sukus koreografske ideje vjerojatno jest u naglasku na prikazu tjelesnosti čija je jezgrovitost prividna poput prašine modelirane unutrašnjim silama. Sile sastavnica psihe, djeluju i u konfrontaciji s potrebom koju nalaže prostorna dimenzija, potrebom za slobodom. Premda lišena mitskih dimenzija, ovdje jest eksponirana tema Narcisovog zaleđenog pogleda, unutrašnjeg fokusa i isključivanja vanjskih okolnosti pa je i taj rascjep naglašen. Usuglašenost vanjskih elemenata, oblikovanja scene i glazbe, ne uspijeva razmotati u potpunosti tu vrtoglavu izoliranost trija zarobljenog u podrhtavanju prema osobnim frekvencijama; ne uspijeva se razviti u cjelovitu sliku harmoniziranog odnosa između unutarnjeg i vanjskog, pa i gledatelj ostaje, iako u stanju magnetske prilijepljenosti tek na površini tih, očigledno, gustih, tjeskobnih zbivanja.

    © Jasmina Fučkan, PLESNA SCENA.hr, 29. travnja 2024.
    Umjetnička organizacija ON/A, Zagreb: Selfiemorphia, kor. Marin Lemić
    Selfiemorphia
    autor i koreograf Marin Lemić
    u suradnji s izvođačicama: Filipa Bavčević, Dora Brkarić, Dora Sarikaya
    dramaturgija Nikolina Rafaj, glazba Nikola Krgović N/OBE, kostimografija: Bruna Jakupović, scenografija i autor vizuala Josip Kresović, oblikovanje svjetla Bojan Gagić, fotografija, promotivni video Neven Petrović, roducent: Ivan Mrdjen
    produkcija Umjetnička organizacija ON/A
    koprodukcija Zagrebački plesni centar
    Financijska podrška Ministarstvo kulture i medija RH, Gradski ured za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Grada Zagreba, Zaklada Kultura nova

Piše:

Jasmina
Fučkan

kritike i eseji